Grassroots bemutatkozás
A labdarúgás számos pozitív hatást fejt ki a sportágat gyakorlók és az azt szurkolóként követők életére. Annak érdekében, hogy ezek az előnyök társadalmi szinten is érzékelhetők legyenek, széles labdarúgó tömegbázis szükséges, amely a célként kitűzött, nemzetközi szinten is versenyképes utánpótlás-képzésnek is alapfeltétele.
Ezt a labdarúgó tömegbázist nevezzük grassroots futballnak. Ide tartozik többek között az egyesületi gyermeklabdarúgás, óvodai-iskolai labdarúgás, ifjúsági és felnőtt amatőr egyesületi labdarúgás, öregfiúk és veterán foci, a női labdarúgás, a futsal, a strandfutball, valamint a fogyatékkal élő labdarúgók programjai. A grassroots futball fejlesztésére és fejlettségének mérésére az UEFA a Grassroots Charta formájában a 2000-es évek elején módszertant dolgozott ki. A grassroots labdarúgás alappillérei: létszám-növekedés, játékos megtartás, képzési színvonal, fair play és feltételrendszer.
Az MLSZ adatai alapján 2011-2020 között Magyarországon a labdarúgás tömegbázisa a korábbi terveket messze meghaladóan szélesedett. Rohamosan nőtt az egyesületi versenyengedélyek száma 6-14 éves kor között, ezzel 2015-re elérte a programban résztvevő egyesületek kapacitását, ma már több, mint 70 ezer 14 év alatti versenyengedélyes játékos vesz részt évente az egyesületi fesztiválokon és tornákon. Ugyanakkor 14 éves kor felett – az európai trendeknek megfelelően – sajnálatos módon egyre inkább megfigyelhető a lemorzsolódás jelensége.
A korábbi célok elérése a grassroots terület fejlesztésének fókuszát áthelyezte az általános tömegesítésről a grassroots klubok fejlesztésére, szerepének pontosabb definiálására, valamint a felnőttkori lemorzsolódás mérséklésére. Az MLSZ olyan hosszútávon is fenntartható amatőr klubokat vízionál Magyarországon, amelyek közösségi környezetet teremtenek a helyi emberek számára, elérhetővé téve az élethosszon át tartó futballt minden aktív résztvevőnek, és amelyben mindenki jól érzi magát folyamatos lehetőséget kapva a személyes fejlődésre egy összetartó közösség hasznos tagjaként.
A cél olyan, a helyi közösségek építését előtérbe helyező valódi grassroots klub kultúra kialakítása az országban, amely megteremti a futball rendszeres kapcsolatát a helyi közösségekkel, önkormányzattal, vállalkozókkal. Több önkéntesre van szükség az amatőr klubokban mind sportszakmai, mind adminisztratív területen, valamint élő kapcsolat megteremtésére az egyesületek, az iskolák és óvodák között a grassroots szinten.
A Grassroots osztály vezetője:
Gáncsos András